Hamulce rowerowe w pigułce
Dobre i sprawne hamulce potrzebne są nie tylko kierowcom samochodów. O sprawne hamulce muszą zatroszczyć się również rowerzyści. To ważny element dla tych, którzy poruszają się po miejskich drogach oraz tych, którzy z zawrotną szybkością poruszają się po leśnych i górskich ścieżkach.
Tylko ten rower, który posiada sprawne hamulce, będzie bezpieczny dla swego użytkownika. Wśród hamulców rowerowych można wyróżnić kilka typów, z których najpopularniejsze są hamulce szczękowe oraz hamulce nożne.
Zdecydowana większość rowerów górskich oraz trekkingowych posiada hamulce szczękowe, z których korzysta się za pomocą klamek montowanych na kierownicy. Klamka taka ciągnie za linkę, która powoduje zaciskanie się szczęk hamulca na obręczy. Hamulce takie wymagają systematycznej konserwacji, zaś podczas gorszych warunków pogodowych mogą pojawić się pewne problemy z ich skutecznym działanie, Inaczej działa hamulec nożny, znany również jako torpedo lub kontra. Hamulce takie są typowym rozwiązaniem w przypadku składaków oraz rowerów miejskich.
W takim przypadku najważniejszym elementem hamującym staje się tuleja umieszczona wewnątrz piasty tylnego koła. Przy próbie pedałowania do tyłu tuleja ta rozpierana jest na zewnątrz, zaś rower stopniowo traci swą prędkość. Choć w porównaniu z hamulcem szczękowym czas hamowania jest znacznie dłuższy, można liczyć na jego skuteczność i prawidłowe działanie bez względu na pogodę.
Artykuł powstał dzięki portalowi porównywarka cen
Dodaj komentarz