Bank a parabank
Wielu ludzi nie dostrzega różnicy między bankiem a parabankiem. A różnica jest i to całkiem spora. Może zaważyć na naszej najbliższej przyszłości, jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę obojętnie w której instytucji. Coś o banku. Działalność banków jest szczegółowo regulowana i nadzorowana przez prawo bankowe oraz Komisję Nadzoru Finansowego.
Pieniądze klientów banku są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli jak bank stanie się niewypłacalny to ten właśnie Fundusz zapewnia nam zwrot gotówki. W tradycyjnym banku, żeby otrzymać pożyczkę trzeba okazać zaświadczenie posiadanej pracy, zaświadczenie o dochodach.
Osoba starająca się o kredyt zostaje również sprawdzona w Biurze Informacji Kredytowej (popularny BIK). Proces otrzymania kredytu jest czasochłonny i wcale nie jest powiedziane, że tę pożyczkę się otrzyma. I coś o parabanku. Analogicznie jak w przypadku banków.
Działalność parabanku nie jest kontrolowana przez KNF. Nie przyjmują środków depozytowych a głównym zadaniem i celem jest udzielanie pożyczek. W parabanku przy braniu pożyczki formalności są ograniczone do minimum. Nie ma sprawdzania, często są oferowane oferty bez BIK-u. Pieniądze najczęściej dostaje się w ciągu jednego dnia.
Trzeba tutaj dodać, że produkty finansowe z parabankach są droższe niż w banku, właśnie przez to, że są bardziej i łatwiej dostępne niż w tradycyjnym banku. Przy wyborze którejkolwiek z opcji zalecam dokładne przeanalizowanie plusów i minusów obu tych instytucji i podjęcie decyzji jak najlepszej dla naszego gospodarstwa domowego.
Artykuł powstał dzięki portalowi kredyty bez bik
Dodaj komentarz